Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatı 2024 Ne Kadar?

Diş kaplama malzemeleri içerisinde sıklıkla uygulanan ve estetik biyolojik özellikleri ile ön plana çıkan zirkonyum diş kaplama ile ilgili bilgileri İstanbul Küçükçekmece diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan almıştık. Bu yazıda zirkonyum diş kaplama fiyatı 2020 yılında ne kadar olacak sorusuna yanıt alacağız. Ayrıca Türkiye zirkonyum ve implant diş fiyatları İle Avrupa ve Amerika’dan uygulanan implant ve zeka hem de zirkonyum diş fiyatları arasındaki farkları nedenlerini öğreneceğiz.

Neden Porselen Değil de Zirkonyum Diş Kaplama?

Sadece daha uzun Ömürlü olması nedeniyle değil daha estetik bir görüntü sağlaması nedeniyle de yıkayım diş kaplamalar tercih edilir. Yapılan kaplamanın kullanım süresi maliyetini zaman içerisinde karşılamasına sebep olan önemli bir faktördür. Yaptırdıktan beş yıl sonra söktürmek Zorunda kalacağınız bir diş kaplaması ile yaptırdıktan sonra 15:20 yıl problemsiz ve estetik bir şekilde kullandığınız bir diş kaplamasının zaman içerisinde size çıkaracağı ilave masrafları ve kayıp edeceğiniz sağlığınızı daha görende alırsanız zirkonyum diş kaplamanın ne kadar mantıklı olduğunu daha iyi kavramış olursunuz. Bu nedenle ilk bakışta bir miktar daha Yüksek fiyatla uygulanıyor gibi görünsede aslında zaman içerisinde kullanım süresi hesaba katıldığında zirkonyum diş kaplamalar porselen diş kaplamalardan daha ekonomik olmaktadır.

Diş kaplamalarında görülen en büyük problemlerden bir tanesi kaplama dişin altındaki kendi dişinizin çürümesi ve ağrı yapmasıdır. İyi yapılan zirkonyum diş kaplamalar da böyle bir problemin görülme ihtimali neredeyse yok denecek kadar azdır. Kaplamanın altındaki dişin çürümesi ve aroması diş ve diş eti ile kaplama arasındaki uyumsuzluk sebebiyle oluşur. Zirkonyum diş kaplamalar bilgisayar destekli tasarım Üretim aşamalarıyla elde edildikleri için mükemmel bir diş ve diş eti uyumuna sahip olurlar. Bu nedenle de kaplamanın altındaki dişte çürüme veya ağrı gibi problemler minimum seviyede olur. Bunun önüne geçmek de senede bir defa yapılacak düzenli diş hekimi kontrolleri ile mümkün olabilmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatı 2024 yılında Ne kadar Olacak?

Zirkonyum kaplama fiyatları porselen kaplamayla karşılaştırıldığında daha yüksek maliyetler ortaya çıktığı görülmektedir. Fiyatın yükselmesinin temel nedenleri zirkonyum kaplama üretimi için teknik altyapı hazırlanan pahalı olması ve kullanılan malzemenin Daha yüksek maliyetli olmasıdır. İyi bir zirkonyum diş kaplama üretimi için bilgisayar destekli tarama, tasarım ve üretim cihazları gerekir. Bu malzemelerin toplam tutarı 100.000 € ve üzerinde bir yatırım gerektirmektedir. Bunun yanı sıra Diş laboratuvarının diğer malzeme ve ekipman yatırımları ve genel giderleri ile personel giderleri eklendiğinde diş laboratuvarına ucuz fiyat ile zirkonyum yapması mümkün olamamaktadır. Kullanılan sarf malzeme olarak zirkonyum bloklar alman ve uzakdoğu menşeli olabilmektedir. Uzakdoğu malzemeleri kullanıldığında hem kazıma cihazları hasar görmekte hem de yapılan diş kaplamalarıyla ilgili problemler yaşanmaktadır. Bu nedenle uzun süreli düşünen laboratuvarlar hiçbir zaman daha ucuza kaçmak için uzakdoğu malzemelerine tercih etmezler. Hem hekim hem hasta için de büyük problemler yaratan uzakdoğu ürünleri %30 40 daha ucuz fiyatlar ile uygulanmaktadır. Ancak zaman içerisinde problemler çıkarır.

2020 yılı zirkonyum diş fiyatı her diş için yaklaşık 200 Euro gibi bir maliyet ile uygulana bilmektedir. Fiyatlar Euro olarak konuşulur çünkü malzeme ve ekipman maliyetleri de Euro dur. Daha ucuz fiyatlar ile yapılabilen zirkonyumlar yukarıda da bahsettiğimiz gibi uzakdoğu kökenli ucuz malzemeler ile olabilmektedir. Uzun ömürlü sağlıklı ve estetik bir diş kaplama için kaliteli malzeme ve işçilik tercih edilir ise kaplamalar daha uzun Ömürlü ve daha estetik olmaktadır. Yapılan dişlerin örneğini önce sonra fotoğraflar linkinden görebilirsiniz.