Diş Kontrolleri ve İzin

Sayfa İçeriği

Diş tedavi maliyetleri kadar diş tedavisi için ayrılan zaman da bir maliyeti olduğunu unutmamak gerekiyor. Diş hekimi kliniğine gitme gelme süresi ve klinikte bekleme süreleri göz önüne alındığında diş hekimi ziyareti özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde nerede ise yarım günden daha fazla bir zaman almaktadır. Grip aşısının iş yerleri tarafından karşılanması gibi diş problemleri oluşmadan koruyucu önlemlerin alınması da ekonomik olarak iş verenler için avantaj sağlayacaktır dien diş Hekimi Sertaç Kızılkaya da ilginç bir yaklaşım ve bilgiler aldık. Çalışanların yarısından fazlasının diş hekimlerini ziyaret etmek için işten izin almasına izin verilmediği tespit edilmiştir. Geçtiğimiz yıl zayıf ağız sağlığı nedeniyle milyonlarca insan işten rahatsız oldu. Yaklaşık sekizde biri (yüzde 13) diş hekimlerini ziyaret etmek için hiçbir ücret ödemeden zaman ayırdı ve her on kişiden yaklaşık üçü (yüzde 29) tatile çıktı ya da kendi zamanlarında dişçiyi ziyaret etti.

Çalışanların Diş Kontrolleri

Bir şirketin dişçiyi ziyaret etmesi için bir çalışana izin vermemeyi seçmesi isteğe bağlıdır, ancak iş sözleşmesi öyle olmadıkça yasal olarak şart değildir. Bu nedenle, bir işverenden, çalışanlarından mesai saatleri dışında dişçi randevusu alması, yıllık izin alması veya zamanı başka bir şekilde telafi etmesi mümkündür. İşverenler ve çalışanlar, diş hekimliği ziyaretleri için zaman ayırmakta hak sahiplerinin neler olduğunu görmek için iş sözleşmesini kontrol etmelidir.

Ebeveynler için durum daha da kötüdür, dörtte biri (yaklaşık yüzde 23) çalışanı çocuklarını dişçiye götürmek için işten ayrılmalarına izin vermiştir. Ebeveynlerin üçte ikisine (yüzde 62) yaklaşırken, çocuklarını dişçiye götürmek için ücretsiz izin veya tatil yaptıklarını söylediler.

Yine, çalışanların çocuklarını mesai saatleri içinde check-up yaptırmasına izin verip vermeyeceği konusunda kararlıdır. Diş hekimliği uygulamalarının kendi saatlerini yürüttüğü göz önüne alındığında, okuldan ve iş gününden sonra randevu almak mümkündür.

Bir çocuk veya yakın bir aile üyesinin diş hekimliği acil bir durumu varsa, bir kişinin sorunu çözme hakkı vardır. Bu, ‘bağımlı izin’ olarak bilinir, ancak iş sözleşmesi belirtmedikçe ödeme yapılmayacaktır.

Diş hekimi Sertaç Kızılkaya
Diş hekimi Sertaç Kızılkaya

Bir çalışan engellenmişse ve ağız sağlığı engellilikle bağlantılıysa, bir diş hekimi randevusuna katılma hakkına sahip olmalıdır.

  • Diş ziyaretlerinin değerini bildirmek ve düzenli devamı teşvik etmek.
  • Çalışan haklarını ve şirketin politikasını diş hekimi ziyaretleri açısından açıkça açıklayın.
  • Diş hekimliği uygulamalarının genellikle hastaları geleneksel işten ve okul saatlerinden sonra aldığını açıklamak.
  • Çalışma saatleri dışında randevu alamıyorsa, çalışanın gereksinimlerini esnek ve anlayışlı olun.
  • Çalışanların kendilerine sağlıkları ile ilgili endişeleriyle geldikleri rahat bir ortam ve güven ortamı sunun.

Önemli sayıda insan ağız sağlığı nedeniyle her yıl gereksiz yere işi kaçırmak zorunda kalıyor.

İşverenlerin ağız sağlığının kötüleşmesinin diyabet, felç ve kalp problemleri gibi daha ciddi zorluklara neden olan diğer tıbbi durumlarla giderek daha fazla bağlantılı olduğunu anlaması önemlidir. devamsızlık için.