Diş Çarpıklığında Hangi Tedavi Yöntemi Uygulanır?

Diş Çarpıklığı
Diş Çarpıklığı

Dişler ile ilgili olan en yaygın problemler arasında dişlerin çarpık, yamuk veya eğri olmasıdır. Dişler çene kemiğinde düzenli olarak sıralanmadıklarında hem işlev hem de estetik olarak sorun olurular. Bu durumda dişlerin arasına gıda maddelerinin girmesine ve ardından çürümeye sebep olurlar.

Dişlerin arasında gıda maddelerinin kalması aynı zaman diş eti içinde bir problem doğurur. Başlangıçta diş eti kanaması biçimde görülen diş eti hastalığı zamanla dişlerin çapraşık olması sebebiyle kemik kaybına sebep olur ve ciddi diş eti problemleri meydana gelir. Diş yamukluğunun nedeni bireye göre değişir. Fazla bir eğrili yoksa lamine ve ya bonding uygulaması ile protetik tedavi uygulaması olasıdır. Fakat ciddi bir diş çapraşıklığı varsa dişlere ortodonti tedavisi yapılmalıdır. 

Çarpık/Yamuk/Eğri Dişler İçin Diş Teli Mı Kaplama Mı Daha İyi?

Çarpık Yamuk Eğri Dişler
Çarpık Yamuk Eğri Dişler

Ortodonti tedavisinin uzun sürmesi ve tedavi boyunca tel ile gezmek gibi sebepler hastaları kaplama yapmaya itmektedir. Zaman darlığı olan kişiler özellikle düğün veya iş başı yapma gibi bahanelerle diş kaplamalarına yönelmektedir. Estetik nedenler de bazen diş teli kullanmayı istememenin nedenlerinden biridir.

Klinik pratiğimizde çapraşık dişleri düzeltmek için kaplama yaptıran hastaların profiline baktığımızda genelinin yurtdışında yaşayan kişiler olduğunu görüyoruz. Yurt dışında yaşayan hastalar yaşadıkları yerde diş teli kullanamayacaklarını söyledikleri için tek ihtimal olan protetik diş tedavisi olarak bilinen dişlerin üzerine işlem uygulayarak çarpık dişleri düzeltme olan uygulama yapılıyor. Bu noktada dişlerin doğal durumuna göre uygulanacak protetik işleme karar vermek en kritik nokta olmaktadır. Dişlerde eksen kayması, gülüş çizgisi, dişlerin büyüklüğü ve rengi gibi etkenler diş tedavi işleminin seçilmesinde etkili olmaktadır.

Dişlerde renk değişimi problemi yok ise ve yalnızca diş aralıkları sıkıntı ise dişlere bonding uygulaması yaptırmak tavsiye edilir. Ön kısımdaki dişlerde biraz yamukluk var ise ve diş rengi de istenilen durumda değil ise lamina diş kaplama ön kısım dişler için iyi bir seçenek olabilir. Bilhassa çiğneme tablası olarak duyulan oklüzal düzlem problemleriyle beraber küçük azı dişlerini de kapsayan diş estetiği problemlerinin varlığında diş kaplamaları seçilir. Diş kaplamalarında istenilen sonuçlara ulaşabilmek için metal altyapı kullanılmayan yeni bilgisayarlı tasarım ve üretim basamakları uygulanmaktadır. Malzeme olarak zirkonyum bloklar ve seramiklerin kullanıldığı diş kaplamalarında kısa zamanda estetik bir görünüşe kavuşmak mümkündür.

Şeffaf Plaklar ile Ortodonti

Şeffaf Plaklar ile Ortodonti
Şeffaf Plaklar ile Ortodonti

Diş eğriliklerinin düzeltilmesinde etkili bir yöntemdir. Diş üzerine tel takmadan dişler düzeltilir. Tedavi süresi diş teli ile aynıdır. Fiyat olarak diş telinden bir miktar daha pahalı olabilirler. Yapılacak tedavide diş hareket miktarı önemlidir. Hareket fazla olduğunda tedavi süresi ve fiyatı artar. Diş hekimi yapacağı analiz ile size kaç plak ile ne kadar sürede eğri dişleri telsiz ortodonti ile düzeltebileceğini bildirecektir.

Bilgisyar destekli telsiz şeffaf plaklar ile ortodonti uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için randevu tel 02126616979 Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

Diş Kaplamasını Ne Kadar Süre Kullanabilirim?

Ortodonti yaptıramayan hastalara diş kaplaması uygulandığında çoğu aman sağlıklı dişler üzerine lamina ve zirkonyum uygulanmaktadır. Diş temizliğini ve periyodik diş hekimi ziyaretlerini sektirmeyen hastalar yaptırdıkları protetik tedavileri (zirkonyum diş kaplamalamine kaplama veya empress diş kaplamalar) seneler boyunca sıkıntı yaratmadan kullanılırlar. 20 yıl sonra yaşayacaklarını problemler kendi doğal dişleri ile yaşayacakları problemlerden farksız olacaktır. Bu problemler travma sonucu kırılma veya yaşla ilgili diş eti çekilmesi gibi problemlerdir. 

Dişlerinizdeki sorunlar için en iyi tedavi seçeneklerini ancak yüz yüze bir görüşme ile belirleyebiliriz. Sizin arzularınız ve bizim deneyimimizin güzel sonuçlar verebilmesi için ücretsiz olan ilk randevunuzu kullanmayı unutmayınız.